9 تا از مشهورترین آشپزهای سراسر جهان

 

سرآشپزها شغل جذاب و البته سختی دارند و برای اینکه به بهترین آشپزهای دنیا تبدیل شوند، راهی طولانی و دشوار را طی کرده‌اند. معروف ترین آشپزهای جهان مالکان رستوران‌های معروف هستند و غیر از آشپزی، کارهای دیگری مثل نوشتن کتاب آشپزی و تولید برنامه‌های آشپزی نیز می‌کنند. در این مقاله، 9 آشپز مشهور دنیا را به شما معرفی می‌کنیم که اگر اهل غذاخوردن در رستوران‌های لوکس باشید و اخبار دنیای رستوران‌ها و غذاها را دنبال کنید، حتما اسمشان را شنیده‌اید.

 

 

9. آنتونی بوردین (Anthony Bourdain)
معروف ترین آشپزهای جهان - آنتونی بوردین

آنتونی بوردین سرآشپز، نویسنده و برنامه‌ساز و مجری آمریکایی بود که کار خود را به‌عنوان ظرف‌شوی در رستورانی آغاز کرد و به‌مرور زمان به گروه کمک‌آشپزها پیوست. او به‌تدریج توانست جایگاه بهتری کسب کند و در نهایت یکی از معروف ترین آشپزهای جهان شد. آنتونی تکنیک خاص خود را برای تهیه غذاها داشت و عاشق چشیدن طعم غذاهای مختلف بود.

نویسنده کتاب «آشپزخانه سری؛ ماجراجویی در جهان شکم»، علاقه وصف‌ناپذیری به غذا و پخت‌وپز داشت، از تهیه برنامه‌های تلویزیونی و مستند گرفته تا اداره‌کردن وبلاگی شخصی. آنتونی بوردین، به هرآنچه در دنیای غذا به آن علاقه داشت دست پیدا کرده بود و نام او در بین بهترین آشپزهای دنیا می‌درخشد.

 

 

8. پل بوکوز (Paul Bocuse)
معروف ترین آشپزهای جهان - پل بوکوز

پل بوکوز در فرانسه به پدر هنر آشپزی مشهور است. چندین سال است که او در فرانسه نماد آشپزی شناخته می‌شود. بوکوز سفیر آشپزی مدرن فرانسوی بود و به‌عنوان یکی از بهترین آشپزانی شناخته می‌شد که آشپزی جدید فرانسوی را به اوج خود رساند. این سبک جدید آشپزی برخلاف آشپزی سنتی فرانسه که بر تجمل غذاها تأکید دارد، بر استفاده از مواد غذایی تازه و باکیفیت متمرکز است.

او به‌تنهایی حرف اول را در دنیای غذا و آشپزی نمی‌زد و شاگردانی تربیت کرد که برترین سرآشپزان سراسر دنیا شدند. بوکوز در سال ۱۹۷۵ میلادی برای اولین بار «سوپ قارچ دنبلان» را برای یک مراسم شام رسمی ریاست‌جمهوری در کاخ الیزه ابداع و ارائه کرد. وی در سال ۲۰۱۱ میلادی به‌عنوان آشپز قرن انتخاب شد.

 

 

7. چارلی تروتر (Charlie Trotter)
معروف ترین آشپزهای جهان - چارلی تروتر

چارلی تروتر، سرآشپز آمریکایی اهل شیکاگو، بنیان‌گذار برنامه محبوب آشپزی با عنوان The MasterChef است. او رستوران‌دار، ستاره تلویزیونی و نویسنده است. او با اینکه در دانشگاه در رشته علوم سیاسی تحصیل کرد، علاقه اصلی‌اش را در دنیای غذا یافت.

چارلی تروتر، نویسنده ۱۴ کتاب آشپزی و ۳ کتاب مدیریت است و از شناخته‌شده‌ترین نویسنده‌های دنیا نیز محسوب می‌شود. بنیان‌گذار «سازمان آموزش آشپزی چارلی تروتر» معتقد است که غذا فقط اشتیاقی ساده نیست، بلکه عشق است، عشقی که هر کسی سزاوار آن است.

 

 

۶. توماس کلر (Thomas Keller)
معروف ترین آشپزهای جهان - توماس کلر

توماس کلر سرآشپز آمریکایی، نویسنده کتاب آشپزی و رستوران‌دار است. کلر هیچ آموزش رسمی‌ای در هیچ مؤسسه‌ای ندیده است. شهرت و محبوبیت توماس کلر و هر دانشی که درباره غذا و آشپزی دارد، با کارکردن در رستوران‌های متعدد به دست آمده است.

وی مالک رستوران فرنچ لاندری (French Laundry) است و در سال ۱۹۹۷، جایزه بهترین سرآشپز کالیفرنیایی را به‌خاطر فعالیت‌های بی‌نظیرش در آشپزی کسب کرده است.

 

 

۵. سانجیو کاپور (Sanjeev Kapoor)
معروف ترین آشپزهای جهان - سانجیو کاپور

سانجیو کاپور، سرآشپز و تاجر هندی، نویسنده کتاب آشپزی و متخصص رستوران است. او یکی از مشهورترین سرآشپزان هندی است و برنامه‌های تلویزیونی مختلفی ساخته، از جمله برنامه‌ Khana Khazana که یکی از طولانی‌ترین برنامه‌های تلویزیونی آشپزی در آسیاست.

او در سال ۲۰۱۱ یک شبکه تلویزیونی اچ‌دی افتتاح کرد که فقط درباره غذاست. هواپیمایی سنگاپور او را به‌عنوان بخشی از هیئت آشپزی بین‌المللی خود استخدام کرد. اخیرا نیز به‌عنوان داور در فصل سوم مسابقه آشپزی مسترچف (MasterChef) انتخاب شده است.

 

 

۴. مارکو پی‌یر وایت (Marco Pierre White)
معروف ترین آشپزهای جهان - مارکو پی یر وایت

مارکو پی‌یر وایت سرآشپز بریتانیایی، رستوران‌دار و مجری تلویزیونی است. او فردی تأثیرگذار در آشپزی مدرن بین‌المللی است که با عنوان پدرخوانده آشپزی معاصر شناخته می‌شود. وایت جوان‌ترین سرآشپزی است که در ۳۳سالگی سه ستاره میشلن دریافت کرده است و یکی از معروف ترین آشپزهای جهان است که در مسابقه آشپزیِ محبوب مسترچف استرالیا (The Master Chef Australia) داوری می‌کند.

آنچه وایت را از سایر سرآشپزهای دنیا متمایز می‌کند، به‌اشتراک‌گذاری دانسته‌هایش است. او توانسته سرآشپزان مشهوری از جمله گوردون رمزی و کرتیس استون را تعلیم بدهد که وی را به‌خاطر این شخصیت بی‌نظیرش می‌ستایند.

 

 

۳. ولفگانگ پاک (Wolfgang Puck)
معروف ترین آشپزهای جهان - ولفگانگ پاک

ولفگانگ پاک سرآشپز آمریکایی‌اتریشی است که به‌عنوان یکی از پردرآمدترین سرآشپزان دنیا شناخته می‌شود. او از افراد تأثیرگذار در رشد آشپزی آمریکایی با الهام از المان‌های آشپزی فرانسوی، آسیایی و متدهای کالیفرنیایی است و بر استفاده از مواد غذایی باکیفیت تأکید فراوانی دارد.

او آشپزی را از کودکی در کنار مادرش آموخته و تمرین کرده و بعدها به نویسنده کتاب آشپزی، رستوران‌دار و تاجر تبدیل شده است. رستوران او در بین ۴۰ رستوران برتر آمریکا قرار دارد. همچنین او افتخار سرآشپز رسمی مراسم اسکار سال ۲۰۱۶ را در اختیار دارد.
 

 

۲. جیمی الیور (Jamie Oliver)
معروف ترین آشپزهای جهان - جیمی الیور

جیمی الیور سرآشپز انگلیسی و رستوران‌دار است. بیشتر شهرت او به‌خاطر برنامه تلویزیونی متفاوت اوست که با تأکید بر تولید غذاهای ارگانیک تهیه می‌شود. او مخالف استفاده از غذاهای کنسروی و نیمه‌آماده است و بر استفاده از مواد غذایی تازه و کاملا طبیعی تأکید دارد.

کتاب آشپزی اختصاصی جیمی الیور و برنامه تلویزیونی در بریتانیا بسیار موفق شدند. در سال ۲۰۱۰، میلیون‌ها نسخه از کتاب او به‌نام «غذاهای ۳۰دقیقه‌ای جیمی» در سراسر بریتانیا فروخته شدند. وی همچنین توانسته نشان امپراتوری بریتانیا (MBE) را دریافت کند.

 

 

۱. گوردون جیمز رمزی (Gordon James Ramsay)
معروف ترین آشپزهای جهان - گوردون رمزی

گوردون رمزی شخصیتی افسانه‌ای در دنیای غذا و آشپزی است. این سرآشپز بریتانیایی یکی از شناخته‌شده‌ترین و سختکوش‌ترین شخصیت‌های دنیا در حوزه آشپزی و رستوران‌داری است. رمزی همیشه علاقه زیادی به فوتبال داشت و می‌خواست فوتبالیست شود تا اینکه یک آسیب‌دیدگی شدید در فوتبال و بازی سرنوشت او را به دنیای آشپزی معرفی کرد.

وی تنها سرآشپز بریتانیاست که توانسته ۱۰ ستاره میشلن بگیرد، فردی که با دستانش در آشپزخانه معجزه می‌کند. گوردون رمزی برای تهیه لذیذترین غذاها برای مشتریانش فراتر از آشپزی می‌رود.

او برنامه‌های تلویزیونی متعددی دارد، از جمله:

  • کابوس آشپزخانه رمزی؛
  • آشپزخانه جهنمی؛
  • مسترچف آمریکا.

او هم مثل مربی‌اش، مارکو پی‌یر وایت، به موفقیتی چشمگیر در دنیای آشپزی رسیده است. او سبک خاص خود را برای آشپزی دارد و همه این عوامل باعث شده‌اند در صدر فهرست بهترین آشپزهای دنیا قرار بگیرد.